0 312 419 14 48

0 312 418 88 68

0 507 532 95 30

ÜYELİK BİLGİSİ SORGULA

Anasayfa Tüzük Üyelik Yönetim Mağaza İletişim Hakkımızda Sık Sorulan Sorular

SON DAKİKA

Üyemiz Soner Veda Annesini KaybettiASILSIZ HABERLERE KARŞI CİPDER'DEN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI


  

Tüm dünyayı etkisine alan küresel covid-19 pandemisi toplumun tüm kesimleri gibi kamu kurumlarını da etkilemiştir. Tüm kurumlarda olduğu gibi bağımsız mahkemelerce haklarında hapis cezası verilen kişilerin yeniden topluma kazandırılmak üzere cezalarının infazının gerçekleştirildiği ceza infaz kurumlarında da olağan üstü tedbirler alınmıştır. Hatta bu tedbirler diğer kurumlardan çok daha fazladır.


Hükümlü ve tutuklularla birlikte 70.000’in üzerinde personelin de fiilen görevde olduğu ceza infaz kurumları, kapalı ortamlar içeren; mahkeme, hastane, açık ve kapalı görüş, eğitim, sınav vb. etkinliklerden kaynaklanan sirkülasyon nedeniyle oldukça dinamik yapıya sahip kurumlardır. Bu dinamik yapı ceza infaz kurumlarını Covid gibi hızlı yayılan bir salgın için toplumun en riskli kurumlarından biri haline getirmektedir. Ancak salgının başladığı andan itibaren bilim kurullarının tavsiyesiyle çok önemli tedbirler alan kurumlarımız, ülke genelinde görülen salgın yayılma ve bulaş oranlarının çok altında kalarak güvenli alanlar arasına girmeyi başarmıştır. Bu başarı kurum personelimizin gösterdiği fedakârlık ve özverinin yan ısıra salgının yayılmaması için alınan tedbirleri uygulama konusundaki dik duruşu sayesinde kazanılmıştır.


Bu sürecin başından beri hem kişisel hem de iş yeri hijyeni konusunda alınan katı kuralları uygulayan, 15 gün boyunca kurumdan çıkmadan görev yapan, 15 günün sonunda 15 gün dışarıda izole edilen; bazen aylarca ailesinden uzak kalan ceza infaz kurumu çalışanları bu zor günleri en ağır koşullarda geçirmek durumunda kalan kamu görevlileri arasında ilk sıralarda yer almıştır.


Pandemi olmaksızın da oldukça yıpratıcı ve stresli bir görevi zor şartlar altında yerine getiren ceza infaz kurumu çalışanları, tüm toplumu derinden etkileyen bu zor günlerde de çeşitli iftiralara ve toplumun en hassas noktalarından olması nedeniyle siyasi ve ideolojik çıkarlara alet edilmek üzere karalamalara maruz kalmaya devam ediyor. Son günlerde neye ve kime hizmet ettikleri belli olmayan birtakım medya organları asılsız söylentileri gerçekmişçesine haber yaparak ceza infaz kurumlarını ve bu kurumlarda görevli personeli karalamaya, itibarsızlaştırmaya yönelik haberler yapmaktadır. Bunlardan biri de Burdur’da bulunan ceza infaz kurumlarına yönelik iddialar… Bu iddiaların doğruluğunu araştırma zahmetine girmeden haber yapan medya organlarına karşı Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, "Burdur E Tipi Ceza İnfaz Kurumumuzda ve Gölhisar K 1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda görev yapan tüm personelimiz, hem Covid-19 virüsünden korunmak hem de hükümlü ve tutuklulara virüsün dışarıdan bulaşma ihtimalini bertaraf etmek amacıyla izolasyona tabi tutuluyor. Tüm personelimiz salgının tehlikeleri ortadan kalkıncaya kadar belirlenen alanlarda konaklayacak, buralardan kuruma gidiş geliş yapacak ve bu şekilde dış dünyayla irtibatlarını kesecek" şeklinde bir açıklama yapmış olmasına; kurumda girişten itibaren ateş ölçümü ve maske kontrolü yapılıyor olmasına, 150 ayrı noktasına dezenfektan bulunduruluyor olmasına rağmen, asılsız haberlere bir tekzip gelmemiştir.


Tüm medya ve basın kuruluşlarına buradan duyurmak istiyoruz ki, pandemi öncesinde ceza infaz kurumlarında ulusal ve uluslararası yasalara, insan haklarına, etik ilke ve prensiplere uygun olarak devam eden uygulamalar pandemi sürecinde de devam etmiş, kişisel ve kurumsal hijyen tedbirleri son derece ciddilikle uygulanmıştır. Ceza infaz kurumu içinde bulunanlar periyodik olarak PSR testine tabi tutulmakta, kuruma girişte herkesin ateş ölçümü yapılmakta, dezenfektan kullanması sağlanmakta ve maske kontrolü yapılmaktadır. Oda ve koğuşlar ile tüm çalışma alanları sık sık dezenfekte edilmekte, kuruma yeni gelenler belli sürelerle izole olarak barındırılmaktadır. Tüm bu uygulamalar kurum yönetimi ve Bakanlıkça denetlenmekte, riskler konusunda sürekli hatırlatmalar yapılmakta ve bu doğrultuda talimatlar gönderilmektedir.


Habercilik, kamuoyunu doğru, çok boyutlu, hızlı ve güvenilir bir şekilde bilgilendirme yapmak üzere yapılan bir kamusal faaliyettir. En önemli özelliği de her zaman gerçekleri ortaya koymasıdır. Ancak bunun yok sayarak ideolojik veya ticari çıkarlarla yapılan güdümlü, asılsız, maniple edici haberler kamu çalışanlarını rencide etmekte, kamu idarelerinin itibarını gölgelemektedir. Kamu adına önemli bir görevi yerine getiren ceza infaz kurumu çalışanlarını temsil eden bir Dernek olarak, tüm basın kuruluşlarından, toplumu yanıltacak, kamu hizmetini aksatacak, kişileri ve kurumları rencide edecek asılsız iddiaları medyaya taşımamalarını, bu tür haber yapanlara da engel olacak bir mekanizma geliştirilmesi konusunda duyarlı davranmaya davet ediyoruz.


Basına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

 


YORUMUNUZ

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

Adınız Soyadınız
Doğrulama Kodu
Yorumunuz